Full 1
Bikefitting
Bikefitting to proces dostosowania ustawień roweru do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Dzięki temu każdy, bez względu na poziom zaawansowania, może cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.
Full 1

Z jakich elementów składa się sesja bikefittingowa?

  • Wywiad z pacjentem – rozmowa, która pozwala lepiej poznać potrzeby i oczekiwania Klienta.
  • Sesja fizjoterapeutyczna – seria testów funkcjonalnych i ocena ruchomości stawów biodrowych, kolanowych i segmentów kręgosłupa. Diagnostyka narządów ruchu.
  • Antropometria – pomiar ciała pacjenta, między innymi długości kończyn.
  • Diagnostyka stóp – badanie podoskopowe –  test „statyczny” stóp pacjenta oraz oceny wad stopy metodą odbicia lustrzanego. Umożliwia właściwą ocenę kształtu stopy, obecności zaburzeń na skórze, odcisków i sposobu obciążania palców stopy, przodostopia, śródstopia i pięt.
    Podczas diagnostyki stóp podejmowana jest decyzja o doborze indywidualnych wkładek do obuwia kolarskiego.
  • Ustawienie bloków – dopasowanie bloków w obuwiu do indywidualnych potrzeb na podstawie diagnostyki stóp i osiowości pracy aparatu ruchu.
  • Pomiar i diagnostyka miednicy, kręgosłupa, przywodzicieli kończyn dolnych – dokładne dopasowanie siodełka do indywidualnych potrzeb klienta.
  • Dobór geometrii i ustawienie kokpitu – dobór parametrów kierownicy, wspornika czy klamek/manetek do potrzeb pacjenta.
  • Wideoanaliza – nagrywanie jazdy na rowerze w celu dokładnej analizy postawy i poprawy techniki jazdy.
    Podczas wideoanalizy dokonywane są pomiary kątowe, ocena osiowości pracy aparatu ruchu oraz zestawienie ustawień przed i po naniesionych zmianach.

Jakie korzyści niesie poprawne dopasowanie roweru do Twojego organizmu?

  • Wyeliminowanie bólu kręgosłupa w poszczególnych odcinkach: dobór odpowiedniego ustawienia kokpitu, kierownicy i siodełka pomaga w zlikwidowaniu napięcia mięśniowego i bólu.

  • Wyeliminowanie drętwienia kończyn górnych: poprawny dobór i ustawienie parametrów kokpitu oraz jego elementów takich jak klamkomanetki czy rodzaj owijki  pozwala równomiernie rozłożyć masę wzdłuż osi podłużnej roweru co zmniejsza nacisk co napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych- od obręczy barkowych do palców dłoni.

  • Poprawa łańcucha kinematycznego: poprawnie dopasowany rower pozwala na efektywniejszą pracę mięśni, co wpływa na wydajność i osiągi.

  • Wyeliminowanie nadmiernego nacisku na tkanki w obrębie krocza poprzez dobór odpowiedniego siodełka i jego ustawień: odpowiednio dobrana długość i szerokość, profil, kształt, grubość paddingu czy rodzaj dosiadu oraz jego ustawienia, takie jak kąt nachylenia, wysokość, przesunięcie przód-tył zmniejsza nacisk na tkanki w obrębie krocza który powoduje dyskomfort oraz schorzenia narządów.

  • Poprawa wzorca ruchowego poprzez dobór odpowiednich wkładek do obuwia: odpowiednio dobrany kształt i grubość wkładek do butów może pomóc w poprawie wzorca ruchowego, co wpływa na efektywność jazdy i zmniejsza ryzyko kontuzji.

  • Wyeliminowanie bólu stawów kolanowych: poprawnie ustawione bloki i ustawienie siodełka w połączeniu z dobrze dobranymi butami i wkładkami zabezpieczają aparat ruchu przed przeciążeniami i mikrourazami.

  • Skoncentrowanie generowanej energii: poprawnie dopasowany rower pozwala na skuteczniejsze wykorzystanie generowanej energii przez mięśnie, co wpływa na wydajność i osiągi.

  • Zmniejszenie zmęczenia: poprawnie dopasowany rower zmniejsza napięcie mięśniowe i zwiększa komfort, co przekłada się na większy dystans.

 

 

Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
previous arrow
next arrow
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
Thumbnail 1
previous arrow
next arrow
Dlaczego warto skorzystać z bikefittingu?
  • Wypracowanie komfortowej pozycja na rowerze wpływa korzystnie na jakość i odczucia z jazdy.
  • Zwiększenie prozdrowotnych aspektów kolarstwa – jazda na rowerze nie musi boleć!
  • Zwiększenie osiągów- efektywniejsze wykorzystanie pracy mięśni co przekłada się na wydajność.

Najczęściej zadawane pytania

FAQ

Bikefitting jest dla każdego, kto chce poprawić swoje doświadczenia z jazdy na rowerze. Bez względu na to, czy jesteś zawodowym kolarzem, entuzjastą kolarstwa, czy po prostu chcesz poprawić swoje zdrowie  i kondycję, bikefitting może Ci pomóc. Nasze usługi bikefittingowe są indywidualnie dostosowane do Twoich potrzeb, co oznacza, że każdy klient otrzymuje spersonalizowane podejście.

Tak. Usługa bikefittingu dotyczy roweru na którym jeździsz. Zarówno klasycznych dwóch kółek jak również roweru  spinningowego czy stacjonarnego.

Nie oferujemy i nie preferujemy doboru samych siodełek. Dlaczego?
Usługa dopasowania siodełka jest częścią kompleksowej usługi fittingowej. Takie elementy jak siodełko, kokpit czy łańcuch kinematyczny są ściśle ze sobą powiązane.
Pomimo „poprawnego” doboru siodełka z reguły jest ono niewygodne jeśli długość i wysokość naszej pozycji (kokpit)  jest niezdefiniowana, a środek ciężkości nie jest równomiernie rozłożony wzdłuż osi podłużnej roweru.
Dopiero wiedza na temat budowy organizmu, możliwości poszczególnych segmentów kręgosłupa czy zakres ruchomości w stawach kolanowych/biodrowych pozwala nam określić jeden z elementów jakim jest siodełko- jego rodzaj / kształt / profil / grubość padingu /szerokość/ długość czy końcowo jego ustawienie – góra/dół , przód/tył czy kąt.

Bikefitting jest procesem. Dopasowanie roweru do użytkownika i wstępna „matematyka” to jeden z elementów dopasowania.  Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że jedna sesja bikefittingowa w zupełności wystarczy, aby cieszyć się z wygodnej, prozdrowotnej jazdy.

W trudniejszych przypadkach, gdy użytkownik ma problemy zdrowotne bądź po prostu jest pospinany czy przykurczony od strony mięśniowo/powięziowej – zalecany jest cykl ćwiczeń bądź wizyta u fizjoterapeuty/osteopaty/ortopedy w celu wyeliminowania czy zmniejszenia dolegliwości.
Po takim cyklu ćwiczeń czy sesji fizjoterapeutycznych Klient ponownie zgłasza się do Dekalog Bikefitting Studio gdzie nanoszone są ewentualne zmiany w jego pozycji- przeważnie jest to godzinna konsultacja.

Tak.  Jak najbardziej jest możliwe ustawienie do dwóch rowerów podczas jednej sesji fittingowej.
Powiadom nas o tym przed sesją.

Tak. Całość sesji jest przeprowadzana przez fizjoterapeutę. Z reguły na sesji obecne są dwie osoby z naszej załogi – Krzysztof – fizjoterapeuta/bikefitter oraz Filip – technik elektroradiologii/bikefitter